Перехід на чотириденний робочий тиждень може призвести не лише до підвищення добробуту працівників, а й збільшити ВВП держави загалом. Про це свідчить досвід Ісландії.
У межах пілотного проєкту у 2020-2022 роках 51% жителів країни скоротили свій робочий тиждень до 35-36 годин зі скороченням зарплати. Оскільки Ісландія завершила перехід, CNN проаналізувало результати експерименту.
Експерти зазначають, що у 2023 році в Ісландії спостерігалося швидше економічне зростання, ніж у більшості європейських країн, а рівень безробіття в країні був одним із найнижчих у Європі.
В експерименті взяли участь 2500 осіб, або трохи більше ніж 1% населення країни. Виявилося, що при скороченні кількості робочих годин продуктивність праці залишилася на колишньому рівні або навіть зросла на тлі різкого стрибка добробуту працівників. Це пов’язують як зі зниженням рівня стресу та психологічного вигоряння, так і з покращенням здоров’я та балансом між роботою та особистим життям.
Окрім того, 2023 року ВВП Ісландії зріс на 5%. Це другий за величиною показник серед решти країн Європи, а також значно вищий за темпи, які спостерігалися у 2006-2015 роках – у середньому 2%.
“Переконувальним показником” міцності ісландської економіки експерти називають низький рівень безробіття. Минулого року цей показник сягнув 3,4% – майже вдвічі менше за середній показник для розвинених європейських економік.
Деякі опитування свідчать про те, що більшість українців теж хотіли б працювати 4 дні на тиждень і навіть згодні на збільшення робочого дня до 9,5 години, однак при одночасному збереженні зарплати. При цьому значна частина має намір витратити “зайвий” вихідний на навчання.
Також OBOZ.UA повідомляв, що в Україні з 27 вересня набувають чинності зміни до Кодексу законів про працю (№ 3768-IX), які дозволяють звільняти співробітників за розголошення комерційної таємниці. При цьому таке звільнення можливе в разі дотримання низки умов.
Джерело: OBOZ.UA