Запуск 5G в Україні відкладено до завершення воєнного стану, оскільки потрібні законодавчі зміни та дозволи від Генштабу через можливі перешкоди для військових частот. Для впровадження технології також необхідно значно модернізувати інфраструктуру мобільних операторів.
Про це розповів директор директорату електронних комунікацій Мінцифри Станіслав Прибитько в коментарі ЗМІ. Запровадження технології 5G в Україні є однією з пріоритетних завдань Міністерства цифрової трансформації, однак його реалізація стикається з низкою викликів, пов’язаних як з законодавчою базою, так і з технічними аспектами.
Хоча більшість мобільних операторів вже готові до впровадження 5G, повноцінний запуск цієї технології залишається питанням майбутнього, особливо в умовах воєнного стану, що триває в країні. Перед тим, як 5G стане реальністю в Україні, необхідно здійснити важливі кроки на законодавчому рівні.
По-перше, потрібно внести зміни до статті 254 Податкового кодексу України, що дозволить операторам сплачувати рентну плату за користування радіочастотним спектром, необхідним для 5G. Це створить правове підґрунтя для функціонування нової технології в країні.
Наступний етап – проведення розрахунків для визначення початкової вартості за 1 МГц на аукціоні та внесення відповідних змін до Постанови Кабінету Міністрів України №433 від 2 травня 2023 року. Визначення вартості дозволить підготуватися до аукціону, який має бути проведений для отримання ліцензій на користування радіочастотним спектром.
Міністерство цифрової трансформації вже визначило діапазони частот для впровадження 5G, а саме 703–723 МГц, 758–778 МГц, 3400–3800 МГц, 24,25–27 ГГц. Наразі йде узгодження змін до Плану розподілу частот України, що стосуються видачі ліцензій операторам мобільного зв’язку в діапазоні 3400–3800 МГц для пілотного проєкту 5G.
Коли очікувати запуску 5G?
З початком повномасштабного вторгнення росії в Україну запуск 5G був відкладений до закінчення воєнного стану. Це рішення пов’язане з тим, що для впровадження нової технології необхідно провести наукові дослідження та отримати дозвіл від Генерального штабу, оскільки частоти, які використовує 5G, можуть потенційно заважати військовим.
Завершення воєнного стану є ключовою умовою для запуску 5G. До того часу всі підготовчі роботи, включаючи дослідження, розробку нормативної бази та тестування обладнання, будуть перебувати на паузі.
Інвестиції операторів у розвиток 5G
Хоча обладнання мобільних операторів в Україні вже підтримує зв’язок п’ятого покоління, для повноцінного впровадження 5G потрібна значна модернізація базових станцій. Це потребує великих інвестицій, оскільки технологія вимагає створення нової інфраструктури та адаптації наявних мереж до нових стандартів.
Мобільним операторам доведеться вкладати значні кошти в розвиток мереж 5G, щоб забезпечити їх ефективне функціонування. Однак це відкриє нові можливості для розвитку цифрової економіки, створення інноваційних послуг та підвищення якості мобільного зв’язку для споживачів.
Як повідомляв OBOZ.UA раніше, Мобільний оператор “Київстар” оновить одразу низку тарифів. Зміни відбудуться з 1 вересня і зачеплять, зокрема, вартості пропозицій, а також обсягів хвилин і гігабайтів, що надаються.
Джерело: OBOZ.UA