Валютний ринок України поступово буде повертатися до нормальних умов функціонування. Водночас Національний банк ніколи не дає прогнозів щодо курсу гривні.

“Багато тез ви вклали в одне питання. Я почну з головної: яким буде курс, не скажу”, – сказав він у відповідь на питання ведучого, івестбанкіра Сергія Фурси, про курсові очікування на 2025 рік, курс в бюджеті та вимоги МВФ.

Пишний нагадав, що НБУ ніколи не дає прогнози, НБУ відповідає за реалізацію певної курсової політики.

“НБУ протягом цієї війни декларує дуже чітку тезу: ми будемо забезпечувати стійкість валютного ринку, ми будемо повертати функціонування валютного ринку, – те, до чого ми звикли і що робить нас сильнішим, – ринкові відносини, нормальність, те,що існувало до війни. Попри шоки війни ми працюємо над цим”, – розповів голова НБУ.

Пишний нагадав, що сьогодні рівно рік, як НБУ відмовився від фіксації курсу та перейшов до режиму “курсової гнучкості”. “З 3 жовтня 2023 року НБУ відмовився від одного з найбільш жорстких антикризових заходів фіксації курсу і повернувся в режим керованої гнучкості. Це була частина стратегії, яка була ухвалена в червні 2023 року і є частиною наших домовленостей з МВФ, це Стратегія валютної лібералізації”, – сказав він.

За його словами, стратегія має три складових: відмова від фіксованого курсу і повернення до керованої гнучкості, валютна лібералізації, тобто пом’якшення валютних обмежень на рух капіталу, і поступове відновлення режиму інфляційного таргетування. Всі ці три складові є повноцінними великої стратегії повернення нормальності, навіть попри війн, в режим функціонування валютного ринку.

“Через це коротка відповідь полягає в тому, що саме НБУ визначає курс. Ні наші міжнародні партнери, ні уряд. Це наш абсолютно виключний мандат. І це наша абсолютна відповідальність – визначати не лише курс, визначати курсову політику, забезпечувати реалізацію мандату НБУ, який визначений законом. Це цінова стабільність, курсова стабільність, фінансова стабільність, підтримка відповідної економічної політики уряду”, – розповів голова НБУ та додав, що саме цінова та курсова стабільність є ключовими елементами.

Нагадаємо, Кабінет міністрів заклав у проєкт бюджету на 2025 рік курс на рівні 45 грн/долар. Однак, як заявив заступник голови НБУ Юрій Гелетій, цей курс є виключно розрахунковим.

НБУ тримав фіксований курс на рівні 36,6 грн/долар до жовтня 2023 року. Потім регулятор частково відпустив курс. З того часу долар подорожчав на 12,6% до 41,20 грн/долар.

Джерело: РБК Україна

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *