Уже декілька країн Європейського Союзу, серед яких і Німеччина, відмовилися від купівлі зброї та снарядів, які виробляє Швейцарія. Причиною цього стала позиція нейтралітету щодо війни в Україні.

Видання Swissinfo інформує, що Німеччину обурила заборона Швейцарії на передачу Україні боєприпасів, які були придбані ще 30 років тому. В ЄС почали вважати Швейцарію та її ОПК ненадійним партнером.

“Країни тісно пов’язані політично й економічно та поділяють багато в чому однакові цінності. Німеччина також є найбільшим покупцем швейцарської зброї, амуніції та інших військових товарів. Але тепер вона вирішила виключити швейцарські компанії з деяких закупівель Бундесверу”, – йдеться у публікації.

Згідно з наведеними даними, відповідний лист надійшов у федеральне відомство з озброєнь Armasuisse. Тепер серед оборонних компаній Швейцарії “панує тривога”, а політики з усіх її партій обурені рішенням Берліна, який “не поважає демократичні процеси та нейтралітет країни”.

Видання додало, що Німеччина надіслала чіткий сигнал: Швейцарію не сприймають як надійного партнера, оскільки вона й Берліну заборонила передавати військове обладнання Україні, і це найважливіше.

OSINT-дослідник та аналітик Антон Павлушко з Німеччини пояснив обурення швейцарців. За його словами, виробників країни “випилюють” з ринку озброєнь, бо та вже три роки блокує будь-які постачання своєї продукції до України, де триває війна.

“Бо хитро нейтральна”, – заявив про Швейцарію німецькомовний аналітик.

Він додав, що в одному з останніх випадків Берлін хотів закупити для Бундесверу 100 тисяч маскувальних сіток, але без швейцарських фірм.

Причини суперечки та які ще країни обурені

“А почалося все з того, що два роки тому Швейцарія заборонила німцям передати Україні 12 400 пострілів для “Гепардів” (зенітні самохідні установки). На них стоїть формально швейцарська 35-мм гармата Oerlikon GDF, виробника якої купив Rheinmetall”, – повідомив OSINT-дослідник.

Відомо, що Німеччина закупила ці боєприпаси у Швейцарії аж 30 років тому. Проте та відмовила у праві реекспортувати їх Києву, пославшись на власне законодавство, яке регулює військово-технічне співпрацю з іноземними державами й прямо забороняє реекспорт військових матеріалів швейцарського виробництва до країн, що воюють.

Навіть заявивши про своє чітке засудження воєнної агресії Росії проти України, Берн зазначив, що такі норми закону для їхньої сфери ВПК є обов’язковими для виконання. Це рішення й стало причиною різкого невдоволення Берліна, який, зі свого боку, нагадав, що, будучи членом оборонного блоку НАТО, Німеччина повинна мати змогу підтримувати своїх партнерів по Альянсу, зокрема у сфері військової допомоги. І якщо Швейцарія перешкоджатиме цьому, то йому “доведеться шукати інші рішення”, про що країна вже офіційно повідомила всім швейцарським підприємствам оборонної сфери.

Торік подібним шляхом пішли Нідерланди, де парламент ухвалив рішення повністю припинити закупівлю оборонного обладнання у Швейцарії. Це сталося після того, як Берн заблокував реекспорт 96 танків типу Leopard 1, що зберігалися в Італії. Нідерланди ж були готові сплатити за їхній ремонт та модернізацію в Німеччині перед відправленням в Україну.

За повідомленнями ЗМІ, Данія та Іспанія теж розглядають можливість у майбутньому обходитися без продукції швейцарського ВПК. Два роки тому Швейцарія заборонила Копенгагену передачу Україні колісних бронетранспортерів Piranha III, також посилаючись на своє законодавство, яке регулює військово-технічну співпрацю. А ось Мадрид хотів передати Києву імпортовані зі Швейцарії 35-міліметрові зенітні ракети, але й тут Берн відмовив.

Як повідомляв OBOZ.UA, днями Швейцарія висловила підтримку “мирній ініціативі” Китаю та Бразилії для завершення війни в Україні. Там заявили, що вона начебто пропонує альтернативу “агресивній риториці, яка звучала на засіданнях ООН з боку України та Росії”.

Джерело: OBOZ.UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *