В Україні все-таки планують запровадити модель економічного бронювання від мобілізації – у Міністерстві економіки заявили, що рішення про це вже ухвалено. Ймовірно, нова система передбачатиме “перехід від критичності підприємства до критичності працівника“.
Про це повідомив нардеп від “Голосу” Ярослав Железняк, посилаючись на слова заступника міністра економіки Віталія Кіндратіва на засіданні податкового комітету Верховної Ради. Там 4 жовтня відбувається обговорення законопроєкту щодо масштабного підвищення податків в Україні.
За словами Кіндратіва, у роботі три моделі економічного бронювання. “Рішення ухвалено. Зараз розглядають кілька моделей (три). Чекають на “рішення політичного керівництва”, – заявив Железняк.
Він також уточнив, що сама бронь, ймовірно, оформлюватиметься на рік. Однак підтверджувати достатній рівень оплати праці працівника при цьому все одно знадобиться щомісяця.
Цікаво, що раніше міністерка економіки Юлія Свириденко заявляла, що економічне бронювання не передбачили у проєкті держбюджету України на 2025 рік. При цьому вона зазначала, що уряд повернеться до цього питання лише після того, як переконається, що армія має достатньо ресурсів для продовження боротьби.
Крім того, прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявляв, що державний принцип “воюй або працюй” – це не економічне бронювання. Він закликав взагалі відмовитись від цього терміну, а також пояснював: йдеться про вдосконалення критеріїв уже наявного стратегічного бронювання.
“Коли ми говоримо про принцип “воюй або працюй”, ми хочемо вдосконалити цей підхід. Ми не хочемо робити якесь окреме законодавство чи окремі підходи. Ми говоримо про вдосконалення наявного підходу до бронювання”, – розповів глава уряду.
Водночас, за розрахунками Мінекономіки, впровадження економічного бронювання може принести до 100 млрд грн для держбюджету України. В основі лежить детінізація економіки, оскільки приблизно 1,7 млн осіб працюють частково у тіні, зазначають у відомстві.
Раніше в Україні вже розглядали кілька моделей економічного бронювання. За однією з них пропонувалося бронювати працівників із зарплатами 34 500–35 000 грн (білими).
Інша модель передбачала додавання критерію заробітної плати до вже існуючих умов, таких як обсяг сплачених податків та валютні надходження підприємства. Це дозволило б розширити список компаній, які можуть одержати бронювання для своїх працівників.
Крім того, пропонувалося надати можливість оформлення броні фізособам-підприємцям (ФОП). Якщо таке рішення ухвалять, підприємці повинні відповідати низці критеріїв. Найважливіший із них – щомісячно сплачувати певну суму військового збору. Крім того, пропонується встановити обмеження щодо “віку” ФОП та мінімальний поріг щомісячного доходу такого підприємця.
Як повідомляв OBOZ.UA, на думку голови Міністерства фінансів Сергія Марченка, ідея економічного бронювання, як і раніше, дискутується через свою складність. Зокрема, цей механізм викликає нерозуміння з боку військових.
Джерело: OBOZ.UA