Бюджетний комітет Верховної Ради 14 голосами (голова комітету Роксолана Підласа не голосувала) підтримав пропозицію Кабміну збільшити зарплати прокурорам. Наприклад, оклад прокурора обласної прокуратури може збільшитись у 2025-му з 48 тис. до 63 тис. грн. Насправді ж це лише оклад, тоді як левову частку зарплати становлять премії та надбавки.

Про те, скільки зараз заробляють прокурори і як можуть збільшити їхні зарплати, читайте в матеріалі OBOZ.UA.

Що з прокурорськими зарплатами та яке рішення ухвалили в комітеті

Цього року на здійснення прокурорської діяльності витратять 14 млрд 384 млн грн. У проєкті бюджету на наступний рік передбачено 17 млрд 969 млн. Тобто бюджет збільшать на 3,5 млрд грн. Однак у цю суму входять не лише зарплати, а й витрати на комуналку й енергоносії. Якщо ж враховувати тільки зарплату, то у 2024-му витратять 10 млрд 766 млн, а 2025-го прокурорам планують виплатити вже 13 млрд 360 млн.

Рада прокурорів вимагає підвищити зарплати співробітникам прокуратури вже тривалий час. Оклади прокурорів прив’язані до прожиткового мінімуму (ПМ). Кілька років у бюджеті розмір прожиткового мінімуму встановлювали на рівні, який був меншим від актуального ПМ. Наприклад, цього року рахують оклади з прожитковим мінімумом розміром у 1600 грн, тоді як, наприклад, суддям встановили ПМ у розмірі 2102 грн.

“Схвалений у законі, зменшений майже удвічі щодо стандартного, рівень прожиткового мінімуму для прокурорів окружних прокуратур не відповідає засадам верховенства права, підриває основні засади незалежності прокурора, а також призводить до явного несправедливого співвідношення посадових окладів працівників органів прокуратури з працівниками судів, інших державних органів та нівелює очікувані результати реформи органів прокуратури”, – йдеться в заяві Ради прокурорів, яку було опубліковано ще на початку поточного року.

Кабмін дослухався до прокурорів та вирішив у проєкті бюджету закласти зростання зарплат з урахуванням того ПМ, який використовують для суддів. Цю норму підтримав профільний бюджетний комітет Ради.

Посадовий оклад прокурора окружної прокуратури становить 25 ПМ. Зараз це 40 000 грн, а з нового року – 52 550 грн. Окрім окладу, прокурори мають право на цілу низку доплат. Також встановлено різні розміри окладів:

  • прокурор обласної прокуратури – зараз має оклад 48 000 грн, із 2025-го – 63 060 грн;
  • заступник керівника обласної прокуратури – зараз 52 000 грн, із 2025-го – 68 315 грн;
  • перший заступник керівника обласної прокуратури – 56 000 грн, із 2025-го – 73 570 грн;
  • обласний прокурор – 60 000 грн, з 2025-го – 78 825 грн.

Однак, насправді зарплати прокурорів зростуть значно більше. Крім окладів, також правоохоронці отримують різні доплати. Наприклад, прокурор Харківської області Олександр Фільчаков, який нещодавно написав заяву про звільнення, отримував зарплату у 2023-му в розмірі 1 млн 811 тис. 181 грн. Тобто щомісячно обласний прокурор заробляв 150,9 тис. грн. При тому також він щомісячно отримував 68,5 тис. грн. У сумі це вже близько 220 тис. грн на місяць.

Співрозмовники OBOZ.UA в Апараті Верховної Ради розкрили перелік народних депутатів, які голосували в бюджетному комітеті за підвищення зарплат прокурорів.

“За” проголосували:

  • Іван Крулько (“Батьківщина”);
  • Володимир Гевко (“Слуга народу”);
  • Денис Герман (“Слуга народу”);
  • Анатолій Драбовський (“Слуга народу”);
  • Леся Забуранна (“Слуга народу”);
  • Роман Каптєлов (“Слуга народу”);
  • Юрій Кузбит (“Слуга народу”);
  • Валерій Лунченко (“Довіра”);
  • Ігор Молоток (“За майбутнє”);
  • Олександр Пасічний (“Слуга народу”);
  • Анна Пуртова (“Слуга народу”);
  • Сергій Северин (“Слуга народу”);
  • Ростислав Тістик (“Слуга народу”);
  • Павло Фролов (“Слуга народу”).

Проти проголосував Олексій Гончаренко (“Європейська солідарність”).

Утрималися:

  • Володимир Цабаль (“Голос”);
  • Валерій Гнатенко (член депутатської групи “Відновлення України”);
  • Артем Кунаєв (“Слуга народу”).

Не голосували, але були присутні під час розгляду питання:

  • Роксолана Підласа (“Слуга народу”);
  • Микола Задорожній (“Слуга народу”);
  • Микола Люшняк (“Довіра”).

За словами нардепа Ярослава Железняка (“Голос”), рішення було схвалене “за наполяганням депутатів із профільного комітету й першого заступника генпрокурора Олексія Хоменка плюс голови Ради прокурорів”. При тому, за інформацією OBOZ.UA, таке рішення Раді запропонували в Кабміні. Тобто уряд запропонував у своєму проєкті бюджету підвищити зарплати прокурорам. А вже в парламенті це рішення відстоював комітет із питань правоохоронної діяльності. Останнє – не секрет. Цей комітет раніше публічно закликав підвищити зарплати прокурорам.

Скільки насправді заробляють прокурори в Україні

Генеральний прокурор Андрій Костін, якого нещодавно звільнила Рада, заробляє менше, ніж деякі його колеги в обласних прокуратурах. Торік головний прокурор України задекларував зарплату в розмірі 1 млн 544 тис. 880 грн. Це приблизно по 128,7 тис. грн на місяць. Його заступник Дмитро Вербицький минулого року в середньому заробляв 1 млн 592 тис. 73 грн. Це 132,6 тис. грн на місяць.

У регіонах зарплати залежать від посади. Наприклад, начальник відділу окружної прокуратури Черкаської обласної прокуратури Владислав Джуган задекларував 874 тис. 63 грн доходу. У середньому це 72,8 тис. грн на місяць. Ігор Юшин на посаді заступника прокурора Чернігівської області у 2023-му задекларував аж 1 млн 743 тис. 712 грн. У середньому це 145,3 тис. грн на місяць, більше, ніж у генпрокурора. Крім зарплати, Юшин щомісячно отримував 20,9 тис. грн пенсії.

Колеги Юшина та Джугана у невеликих населених пунктах можуть із заздрістю читати про такі зарплати в прокуратурі. Наприклад, прокурор Шепетівської окружної прокуратури Роман Яруш за минулий рік задекларував зарплату в розмірі 718 тис. 141 грн. Це приблизно 59,8 тис. грн на місяць. Ще 12 тис. грн чоловік отримав як підтримку від Кабміну (програма “єПідтримка”). Дружина за цією самою програмою отримала 60 тис. грн.

Прокурор Конотопської окружної прокуратури Микола Сергієнко щомісячно отримує 66,7 тис. грн (800 тис. 704 грн за минулий рік). Заступник керівника Подільської окружної прокуратури Київської міської прокуратури Микола Кононенко заробив торік 1 млн грн (це 83,4 тис. грн на місяць). Насправді зарплата залежить від багатьох факторів: премій, надбавок, вислуги років, виконання адміністративної роботи тощо. Для прикладу OBOZ.UA проаналізував заробітні плати Закарпатської обласної прокуратури. Виявилось, що більшість керівників отримує понад 100 тис. грн щомісяця. А звичайний прокурор відділу може розраховувати на зарплату близько 80 тис. грн.

  • прокурор Закарпатської області Анатолій Ковальчук – 146,1 тис. грн на місяць;
  • перший заступник прокурора Закарпатської області Іван Косей – 134,3 тис. грн на місяць;
  • начальник одного з відділів цієї ж прокуратури Андрій Малинич – 108,4 тис. грн на місяць;
  • керівник Хустської окружної прокуратури Закарпатської області Сергій Зовдун – 114,7 тис. грн;
  • прокурор відділу Закарпатської обласної прокуратури Олександр Чулей – 80,5 тис. грн на місяць.

Прокурори мають отримувати гідні зарплати й соціальні гарантії. Це не врятує від масштабної корупції, однак дозволить залучати до роботи в правоохоронні органи молодих спеціалістів і створить конкуренцію. Разом із тим ситуація, за якої Кабмін пропонує економити на соціальних видатках, заморожує мінімалку, мінімальну пенсію і водночас хоче збільшити зарплати прокурорів, викликає справедливе обурення в суспільстві.

Джерело: OBOZ.UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *