У Нацбанку позитивно оцінюють відмову від фіксованого курсу долара у жовтні 2023 року. При цьому там зазначають: це можна було здійснити навіть раніше, проте в регуляторі вирішили бути обережними. Водночас там відмовилися прогнозувати, яким буде курс у майбутньому – нагадавши, що регулятор відповідає за реалізацію певної курсової політики, а не за прогнози.

“Із 3 жовтня 2023 року НБУ відмовився від одного з найжорсткіших антикризових заходів фіксації курсу і повернувся в режим керованої гнучкості. Це була частина стратегії, затвердженої в червні 2023 року, і є частиною наших домовленостей із МВФ, це Стратегія валютної лібералізації”, – сказав голова НБУ Андрій Пишний.

Він зазначив: ця стратегія має три складові. Зокрема, це:

  • відмова від фіксованого курсу та повернення до керованої гнучкості;
  • валютна лібералізація – тобто пом’якшення валютних обмежень на рух капіталу;
  • поступове відновлення режиму інфляційного таргетування.

Водночас, зазначив він, Нацбанк мав шанс перейти в режим керованої гнучкості на кілька місяців раніше. Однак там “зробили ставку на те, щоби бути консервативними, обережними”.

Разом з тим, підкреслив глава НБУ, регулятор ніколи не дає прогнози щодо курсу. Адже відповідає за реалізацію певної курсової політики.

“Ми забезпечуватимемо стійкість валютного ринку, ми повертатимемо функціонування валютного ринку, – те, до чого ми звикли і що робить нас сильнішими, – ринкові відносини, нормальність. Те, що існувало до війни”, – резюмував він.

Чи підвищуватимуть різко курс

Зі свого боку нардеп Ярослав Железняк (“Голос”) пояснив: прописаний у проєкті бюджету-2025 курс долара в 45 грн не є рівнем, до якого влада опускатиме гривню. Це прогноз, необхідний для підрахунку, зокрема витрат, пов’язаних з імпортом. При цьому все рахується із запасом – тому часто цей прогнозний курс завищують для перестрахування та погодження бюджету з партнерами. Він зазначив: яким буде курс насправді, ніхто не знає.

“Як прогноз збігається з реальністю – якщо коротко, майже ніяк. Раз на 10 років вгадують. Тому я дуже раджу ставитись до курсу 45 грн за долар наступного року дуже скептично”, – сказав народний депутат.

Курс долара закладають до бюджету, “бо треба порахувати, скільки надійде іноземної допомоги у гривні/скільки витратимо на обслуговування боргу”. А крім того:

  • для розрахунку доходів від митниці та акцизів, “які переважно безпосередньо залежать від курсу”;
  • для розуміння витрат, пов’язаних із імпортом – “наприклад, іноземна зброя”.

Як повідомляв OBOZ.UA, до кінця 2024 року в Україні не очікується суттєвих змін курсу долара. За прогнозами банківського сектора, курсові коливання валюти відбуватимуться у поточному коридорі 41,3-42 грн, що загалом збігається із курсовими розрахунками, закладеними до державного бюджету на 2024 рік (42,1 грн на кінець року). Відповідно, скуповувати долари з надією швидко заробити резону немає.

Джерело: OBOZ.UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *