В Україні не виключено підвищення не лише військового збору (законопроєкт про нову ставку 5% наразі прийнято у першому читанні), а й податку на додану вартість (ПДВ). Безпосередньо цим податком оподатковуються підприємці-зареєстровані платники ПДВ, але опосередковано його сплачують усі споживачі товарів чи послуг.

Такої ймовірності не виключає голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев (“Слуга народу”). “Нині ми бачимо, що немає підстав підвищувати ПДВ, але не виключаємо, що вони з’являться в майбутньому… А це майбутнє може бути і через місяць чи пізніше… Може, з’явиться відповідна пропозиція від уряду. Без неї ми нічого не робитимемо”, – сказав Гетманцев в інтерв’ю “Українським новинам”.

При цьому він наголосив, що якщо така ініціатива з’явиться, розглядати питання буде потрібно з позиції пошуку коштів, необхідних для фінансування Сил оборони. По суті, за словами Гетманцева, лише це може стати основою підвищення ПДВ.

“Як ресурс, з погляду публічних фінансів, це правильне джерело і він найменш шкідливий із усіх, хто залишився “на столі”. Тому що ресурс ми його можемо використати. Водночас, з іншого боку, чи потрібен він взагалі чи ні – має визначити уряд”, – пояснив нардеп.

На даний момент, як зазначає Гетманцев, уряд дотримується думки, що для фінансування армії до кінця 2024 року вистачить підвищення податків, передбачених “ресурсним” законопроектом 11416-д. На даний момент він прийнятий тільки в першому читанні, попереду друге читання.

“Але ми повинні пам’ятати не тільки про потреби до кінця року, а й на наступний рік, де ми поки що не маємо 100% впевненості у залученні всіх тих обсягів зовнішньої допомоги, якої потребуватимемо”, – заявив Гетманцев.

Раніше, до речі, про можливе підвищення ПДВ вже говорила голова Комітету Верховної Ради з бюджету Роксолана Підласа (“Слуга народу”). Вона зазначала, що Міжнародний валютний фонд (МВФ) вимагає від України підвищення ПДВ на 2% у разі зростання видатків без відповідного збільшення доходів у бюджеті 2025 року, вже погодженого із фондом.

Депутатка додала, що у 2025 році планується виділити 2,2 трлн грн на потреби війська, що перевищить фактичні витрати у 2024 році. Основну частину коштів – 55%, або 1,2 трлн грн – буде витрачено на грошове забезпечення військовослужбовців. Крім того, 737 млрд грн. підуть на закупівлю зброї та військової техніки, включаючи майже 47 млрд грн на закупівлю дронів.

Це історичні витрати за своїм обсягом, зазначила нардепка. Крім того, за її словами, у 2025 році не виключаються ризики, пов’язані з можливими форс-мажорними обставинами, зокрема затримками військової допомоги від міжнародних партнерів. Саме в такому разі, ймовірно, і може виникнути потреба підняти ПДВ.

Станом на 2024 рік, нагадаємо, основна ставка ПДВ в Україні становить 20%. Однак у медичній сфері застосовується знижена ставка 7%, а для деяких платників існує повністю пільгова ставка ПДВ 0% (вона застосовується, наприклад, до експортних операцій, низки товарів та послуг для армії тощо).

Як повідомляв OBOZ.UA, податковий законопроєкт 11416-д також передбачає запровадження військового збору для “ФОПів”. Крім того, зростає ставка податку.

Джерело: OBOZ.UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *